top of page

Чому немає нобелівської премії з математики?

Чому немає нобелівської премії з математики? Якщо запитати про це математика, то майже напевно він розповість вам відому легенду про те, що свого часу саме математик 'забрав' дружину у того самого А.Нобеля. Забавно, але в підсумку більшість нобелівських премій в галузі економіки отримують не економісти, а саме математики! Виходить, що математики 'накололи' Нобеля не один раз ... такий от народ ці математики.

Винахідник динаміту, за твердженнями численних біографів, одружений не був, історія ця видається не більше ніж вигадкою. Спочатку Нобель вніс математику в список наук, за які присуджується премія, проте пізніше викреслив її, замінивши премією світу. Достовірна причина невідома. Найчастіше її пов'язують з ім'ям шведського математика, лідера шведської математики того часу Миттаг-Леффлера, якого Нобель не любив за те, що той настирливо випрошував пожертвування на Стокгольмський Університет. За іншою версією, Нобель був закоханий в Софію Ковалевську, яка віддала перевагу тому ж Миттаг-Леффлеру. Ще одна версія: у Нобеля була кохана, Анна Дезрі, яка потім закохалася в Франца Лемаржа і вийшла за нього заміж. Франц був сином дипломата і в той час збирався стати математиком.

Походження символу ∞

Знак нескінченності придумав англійський математик Джон Валліс. У 1655 році він опублікував великий трактат «Про конічні перерізи», в якому вперше використав символ ∞ як знак нескінченності. Можливо, на створення символу його надихнула ω (омега) - остання буква грецького алфавіту. Але більш імовірно, що символ походить від записаного римськими цифрами числа 1000, іноді символізував поняття «багато». У 16 столітті тисячу зображували як «CIƆ», а на письмі часто скорочували до ∞ або М.

Людина, яка розгадала нацистський шифр

Арне Берлінг - шведський вчений-математик, професор. У 1940 році ця людина змогла розшифрувати код, використовуваний німцями при необхідності передачі будь-яких даних. Нацисти були впевнені, що їх шифр неможливо розгадати, але Берлінг зміг це зробити, використовуючи лише роздруки кодувань, олівець і папір. Цей код, неймовірно складний, на думку всіх, хто брав участь в розшифровці, був розгаданий вченим всього за два тижні, без будь-якої допомоги з боку.

Берлінг не повідомив спосіб, який застосовував при розгадці коду, кажучи: "Чарівники не розкривають свої секрети".

 Хто такий літр?
Кожен з нас знає, що літр - це міра об'єму, рівна об'єму кілограма води при температурі 4С. Проте мало кому відомо, що термін "літр" введений в честь француза Клода - Еміля - Жана Батіста Літра. Він жив у 18 ст. і займався виробництвом винних пляшок. Вважається, що Літр перший з тих, хто став виробляти лабораторну посуд, зокрема, він придумав градуйовані скляні циліндри. Відомо, що його батьки також займалися виробництвом винних пляшок. У 1763 р. на 47-му році життя Літр запропонував вимірювати об'єми рідини з допомогою одиниці, яку згодом назвали літром. 
 

Як люди вчилися рахувати?

Був час, коли людина знала тільки два числа: "один" і "багато". Як не дивно, ій важко було помітити подібність предметів. Рахувати можна тільки предмети, схожі чимось один на одного, а первісній людині все здавалося різним. Кожен чоловік з його племені був для нього особливим, з кожним його пов'язували свої особливі відносини: адже все плем'я жило однією великою сім'єю. Кожен звір, убитий на полюванні, теж був єдиним у своєму роді - адже кожна полювання запам'ятовувалася надовго: вона була настільки небезпечною, що могла стати останньою. Взагалі, первісній людині світ бачився набагато яскравіше, ніж нам сьогодні: навіть дерева в лісі не здавалися йому однаковими - око його завжди шукав, чим відрізняється одне дерево від іншого, інакше легко було заблукати і загинути. Коли люди стали обмінюватися один з одним, наприклад, змінювати шкури звірів на кам'яні сокири, з'явилася потреба в рахунку. Найважливіший крок був зроблений, коли людина здогадався замінити при рахунку одні предмети іншими, більш зручними, тими, які були завжди під рукою, наприклад, камінчиками або раковинами. І коли чоловік помітив, що у двох шкір, двох камінчиків є щось спільне, він зробив одне з найбільших винаходів за всю людську історію—він винайшов число! Згодом виявилося, що найзручніше користуватися для рахунку предметами, які знаходяться на руці, тобто пальцями. Так чоловік почав рахувати п'ятірками, десятками і двадцятками (в хід йшли і пальці ніг). Рахунок десятками зберігся і до нашої десяткової системи числення.

В скарбничку пам'яті.

П'ять – це відстань між витягнутими великим і вказівним пальцями руки.

Дюйм – означає «великий палець» , дорівнює 25 мм.

Фут – це довжина ступні дорослого чоловіка , дорівнює 30см 48мм.

Аршин – дорівнює 71 див.

Лікоть – це відстань від кінців пальців до ліктя зігнутої руки, дорівнює 45 див.

Сажень - відстань між великими пальцями витягнутих у сторони рук людини, дорівнює 2м23см.

Верста - вимірювали велику відстань. Назва походить від дієслова «вьертьети», що міг позначати «поворот плуга» .

Ярд - це відстань від носа до великого пальця витягнутої вперед руки, дорівнює 91см 44мм.

Please reload

bottom of page